S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem
cyklus akcí na technických památkách určený pro rodiny s dětmi
duben–srpen 2017

Technické muzeum v Brně pořádá již třetím rokem pro rodiny s dětmi zábavně naučný projekt S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem. Jeho cílem je přiblížit externí technické památky ve správě muzea malým návštěvníkům. Maskoty projektu jsou Šroubek a Matička.

Na každé památce proběhne v rámci projektu akce, při které bude památka v rámci možností oživena a přiblížena její původní funkce. Dále na děti čekají stanoviště s úkoly. Prostřednictvím hry tak budou nenásilnou formou získávat informace a poznatky. Úkoly jsou zaměřeny na znalosti, dovednosti, postřeh i kondici. Snažíme se střídat aktivity a zapojit co nejvíce smyslů.

Naším cílem je, aby celá rodina či skupinka kamarádů prožila příjemný den a odcházela obohacena o nové poznatky a zážitky.

Věděli jste např:

• Proč starý mlýn klape?
  • Co měl mlynář za lubem?
  • Proč jsou vojáci v Zahradě?
  • Kdo je to Maryša a Korok?
  • Co zpracovával hamr?

Na výlety se s námi můžete vydat na jižní Moravu, do Moravského krasu, na hranice se Slovenskem nebo až na malebnou Vysočinu. Vzhledem k tomu, že památky většinou leží v krásné přírodě nebo v místech se zajímavou historií, můžete návštěvu památky pojmout jako celodenní výlet. Bližší informace a popis jednotlivých památek najdete v sekci památky.

Seznam akcí se Šroubkem a Matičkou v roce 2017

29. 4. 2017 Jaro na mlýně (Vodní mlýn ve Slupi)
13. 5. 2017 Rok na vsi (Větrný mlýn v Kuželově)
27. 5. 2017 Slované na huti (Stará huť u Adamova)
24. 6. 2017 Oživená pevnost (Areál čs. opevnění v Šatově)
5.  8. 2017 S večerníčky na Šlakhamr (Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou)
19. 8. 2017 Kovářská sobota (Kovárna v Těšanech)

Na jednotlivých památkách můžete sbírat pamětní mince Šroubka a Matičky.  Při akcích můžete získat i razítko do cestovního pasu, který je k dispozici na všech mimobrněnských pobočkách (technických památkách) TMB. Pokud se vám podaří nasbírat alespoň 4 razítka (tj. účastnit se minimálně čtyř akcí projektu) získáte volnou vstupenku do hlavní budovy muzea v Brně – Králově Poli (jedna volná vstupenka za jeden cestovní pas) a drobné dárkové předměty.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/s-matickou-a-se-sroubkem-za-poznanim/