S Alešem Svobodou o brněnském podzemí
série přednášek
září, říjen 2018

Technické muzeum v Brně uvádí přednáškový cyklus

S Alešem Svobodou o brněnském podzemí

Místo a čas konání přednášek

Technické muzeum v Brně, Purkyňova 105, Brno – Královo Pole
velký přednáškový sál ve 4. patře
Začátek přednášek v 17.00 hod. Vstup volný.

středa 31. října 2018 – Zaniklá sklepení a podzemní zajímavosti

V této přednášce se posluchači dozví o zaniklých sklepích Kobližné ulice, Velkého Špalíčku a dalších podzemních lokalit, které již neexistují, ale i o místech, kde se naopak záchrana sklepení podařila.

Již proběhnuté přednášky

středa 5. září 2018 – Dominikánské náměstí a Panenská ulice

Seznámíme se s objevem Mincmistrovského sklepa a historií Královské kaple, s nálezem studny objevené uprostřed náměstí a projdeme i sklepy před kostelem sv. Michala a na nároží Zámečnické ulice. Na závěr zjistíme i zajímavou historii dnes již zaniklé Panenské ulice a vznik expozice v podzemí pod Novou radnicí.

úterý 25. září 2018 – Moravské náměstí a Běhounská ulice

Přednáška o podzemních stavbách nalezených pod Moravským náměstím, tunelu pod Běhounskou ulicí i vodovodní štole pod parkem u Rooseveltovy ulice. Tam byla také objevena druhá brněnská brána, která by měla být v budoucnu zpřístupněna a zakomponována do městského parku. Seznámíme se s technickými podzemními objekty pod parkem na Moravském náměstí i připravovaným průzkumem zaniklého Německého domu.

úterý 9. října 2018 – Orlí ulice

Projdeme se pod Orlí ulicí od Masarykovy ulice až po Měnínskou bránu. Navštívíme ta nejzajímavější sklepení včetně podzemí kláštera sv. Voršily nebo tajemného domu na Staré poště – dnes U kamenné panny. Nahlédneme také do domu č. 9, kde se v minulosti propadl chodník do barokních sklepů a zjistíme, co ukrýval nenápadný dům č. 21 u městské brány.

středa 17. října 2018 – Klášter Minoritů

Podzemí minoritského kláštera je zajímavé nejen svým rozsahem, ale i účelem, pro který bylo budováno. Podíváme se do vinných sklepů i kostelních krypt, které byly před časem po mnoha letech otevřeny. Seznámíme se s historií kláštera i staveb, které s ním souvisely a které jsou stále obestřeny tajemstvím ukrytým v podzemí.

středa 24. října 2018 – Hlinky

Přednáška zaměřená na Staré Brno v oblasti Mendlova náměstí, Pisárek a ulice Hlinky. Zmíněn bude klášter Augustiniánů a jeho klášterní sklepení, historie Kamenného mlýna a sklepy paláců na Hlinkách a její nejzajímavější podzemní lokality. Seznámíme se také s výrobou dezertního vína a s jeho neznámějšími výrobnami na území Brna.

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/s-alesem-svobodou-o-brnenskem-podzemi-2018/