Průvodce nevidomého člověka – vodicí pes
výstava komorního charakteru
do 7. 6. 2020

Výstavy a akce

Průvodce nevidomého člověka – vodicí pes
výstava komorního charakteru

Od 4. 2. do 7. 6. 2020

Pes – nejlepší přítel člověka a zároveň velký pomocník pro člověka s handicapem.  Vodicí pes, konkrétně, provází nevidomého či slabozrakého jedince v běžném životě, zejména pak při pohybu ve venkovním prostoru. Výstava komorního charakteru Vodicí pes – průvodce nevidomého člověka se zaměřuje právě na výcvik těchto pomocníků, a to od narození, přes zralý věk až po ten seniorský. Protože Škola pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka se skutečně o psy stará po celý jejich život.

„Těžké postižení zraku nemusí znamenat trvalou ztrátu nezávislosti a samostatného pohybu,“ jsou slova Milana Dvořáka, vedoucího Školy pro výcvik vodicích psů, s. r. o. On sám je jedním z prvních profesionálních cvičitelů v České republice a výcviku se věnuje více než 25 let. „Naše škola podporuje klienty s těžkým postižením zraku,“ pokračuje Milan Dvořák, „kteří chtějí uplatňovat svoji samostatnost a nezávislost na okolí a navzdory svému handicapu chtějí být součástí běžného života společnosti.“

Citlivě a s laskavou důsledností a respektem ke každému psovi pracují cvičitelé této školy už dvacet let. „Je potřeba psa povzbuzovat v dobrých rozhodnutích a podporovat pečlivé provedení jednotlivých cviků. Zároveň musí být vyrovnána míra práce a zábavy, nesmíme totiž zapomínat, že pes má své přirozené psí potřeby,“ přibližuje Milan Dvořák trochu z filozofie přípravy.

Kdopak z nás zná zásady, které bychom měli dodržovat, když potkáme vodicího psa? Tak např. víte, že pokud má na sobě vestičku s označením vodicí pes, nemáte jej hladit?  Takový pejsek, když se mu obleče zmíněná vestička, ví, že je v práci a že jde všechna zábava stranou a že se musí soustředit, aby dovedl svého majitele nebo majitelku bez úhony k cíli. A zkuste si to v dnešní době, kdy na našich ulicích pořád dochází k proměnám! Právě proto je v „Desateru k psům se speciálním výcvikem“ v prvním bodě napsáno:

Vodicího psa nikdy nevyrušujte při práci. Nedožadujte se jeho pozornosti mlaskáním, voláním, hvízdáním či jinak. Velmi mu tím ztěžujete jeho práci a soustředěnost.

Škola pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka za dvacet let své existence připravila ke službě s nevidomými téměř pět set psů, kteří působí nejen v České republice. Na výstavě se dozvíte více o výchově štěněte, o následném výcviku, o  plemenech vhodných pro službu vodicích psů i o přípravě člověka na službu vodicího psa…

„Můj nový pane,“ dočtete se  v Modlitbě vodicího psa, „svůj příchod k tobě pociťuji jako krok do neznáma,  proto se ho trochu bojím. Můj zmatek pramení z toho, že nevím, co mne u tebe čeká. Vyslyš proto moje prosby, abych se tohoto strachu zbavil a mohl ti dobře sloužit.“

Výstavu připravilo oddělení Dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně.

Projekt se uskutečňuje v roce 2020 za finanční podpory statutárního města Brna

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/pruvodce-nevidomeho-cloveka-vodici-pes/