Průmysl na Moravě 1918
výstava ke 100. výročí vzniku ČSR
23. 10. 2018 – 21. 4. 2019

Výstavy a akce

Technické muzeum v Brně je účastníkem mezivládního projektu České a Slovenské republiky Společné století. V rámci oslav stého výročí vzniku Československé republiky uspořádá Technické muzeum v Brně výstavu s názvem „Průmysl na Moravě 1918“. Záměrem výstavy je přiblížit návštěvníkům dobu vzniku republiky s důrazem na oblast průmyslu v období od konce rakousko-uherské monarchie až do roku 1928, tedy první desetiletí existence  nového státu.

Výstava přesahuje do roku 2019.

Více o projektu na webových stránkách spolecnestoleti.cz

Průmysl na Moravě 1918

Při příležitosti stého výroční vzniku Československé republiky otevřelo Technické muzeum v Brně výstavu s názvem Průmysl na Moravě 1918. Jejím záměrem je ukázat návštěvníkům, jak dramatické události prvních tří dekád 20. století v Evropě ovlivnily podobu a stav průmyslu na Moravě, přiblížit změny struktury průmyslu vlivem rozpadu Rakousko-Uherska a nástup nových technologií. Nové výrobní postupy a také změna sociální politiky ovlivnily životy tehdejších dělníků a továrníků. „Parní sílu postupně nahrazovala elektřina, která usnadnila výrobu a zároveň prodloužila pracovní den i volný čas. Právě volnému času a bydlení bude patřit samostatná výstavní část“, přibližuje jeden z autorů výstavy, Radek Slabotínský.

Hlavní část výstavy se soustředí na nejdůležitější a nejtypičtější odvětví průmyslu na Moravě. Představí například strojírenský a textilní průmysl, který byl dominantní zejména pro brněnskou oblast a Brno si tak vysloužilo přezdívku moravský Manchester. Výstava mapuje i vývoj těžkého průmyslu, který se dodnes lidem připomíná i na příkladu Vítkovických železáren, jejichž historie a výroba bude v muzeu rovněž k vidění. Část výstavy bude věnována i potravinářskému průmyslu, a to konkrétně cukrovarnictví a pivovarnictví. Výstava představí konkrétní firmy a také klíčové osobnosti, které se o rozmach průmyslu zasloužily. Nechybí jména jako Tomáš Baťa, bratři Stiassni či rodina Wichterlova. Z významných podniků dominuje brněnská Zbrojovka, Vlněna, Tatra Kopřivnice, olomoucká čokoládovna Zora, břeclavský cukrovar rodiny Kuffnerových, pivovar Starobrno či První česká sklárna v Kyjově.

Snahou autorů výstavy je zejména zajímavým a netradičním způsobem prezentovat sbírkové předměty a představit souvislosti tehdejší doby pomocí digitálních technologií a vizualizací.

Kromě výstavy v hlavní budově je připravený i doprovodný program – komentované prohlídky, jejichž cílem je seznámit veřejnost s historií a prostorami bývalých továren či výrobních areálů – konkrétní termíny budou zveřejněny na webové stránce muzea. Pro širokou veřejnost, ale i pro ty nejmenší návštěvníky, jsou přímo ve výstavě připraveny interaktivní hry, které jim zábavným způsobem přibližují atmosféru první republiky. Tematické programy s lektory chystá Technické muzeum i pro školní skupiny.
Ve spolupráci s Národním filmovým archivem organizátoři připravili promítání dobových filmů přibližujících průmysl a techniku v prvních desetiletích minulého století. Při příležitosti výstavy se konala i odborná konference Do nové republiky /Morava a Slezsko v hospodářských a sociálních souvislostech 1900–1928.

Přednáška

20. 2. 2019, 17.00
K histori průmyslu na Moravě a ve Slezsku od konce 18. století do roku 1918
doc. PhDr. František Čapka, CSc., Pedagogická fakulta MU
Vstup zdarma

Komentovaná prohlídka výstavy

26. 2. 2019, 15.00
Výstavou Průmysl na Moravě 1918 provedou návštěvníky autoři této výstavy Mgr. Pavel Holman a Mgr. Radek Slabotínský, Ph.D. Maximální kapacita je 25 osob, zájemce prosíme, aby svoji účast předem nahlásili holman@tmbrno.cz.
Vstupné je dle běžného ceníku do muzea.

Výstavu Průmysl na Moravě 1918 je v Technickém muzeu v Brně k vidění od 23. 10. 2018 do 21. 4. 2019.

Výstava je rovněž součástí brněnského výstavního cyklu Republika 100, do kterého je kromě Technického muzea v Brně dále zapojeno Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska. Projekt je financován z prostředků Magistrátu města Brna, samotné výstavy, odborná konference a odborný seminář a bohatý doprovodný program pak z prostředků Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a Magistrátu města Brna.

 

Výstava Průmysl na Moravě 1918 se koná pod záštitou ministra kultury.

Výsledek obrázku pro logo ministerstva kultury

 

 

 

 

Fotografie z výstavy, ©TMB

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@technicalmuseum.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? http://www.technicalmuseum.cz/akce/prumysl-na-morave-1918/