Příběh o železe a dřevu
akce pro rodiny s dětmi, Kovárna v Těšanech
11. 7. 2020

Příběh o železe a dřevu

Bylo, nebylo… V jedné kovárně, nedaleko Brna, žil mladý kovář. Jeho kovadlina vesele zvonila, protože koval podkovy pro formanské koně, kteří pod okny kovárny projížděli do Hodonína, Židlochovic, Slavkova nebo do Brna. Koval také nejrůznější nářadí pro své sousedy. Jednou však na dveře zaklepal myslivec, hodil na kovadlinu měšec zlaťáků a poručil, aby mu kovář vykoval zlaté podkovičky pro černého koně s hřívou jako plápolající oheň. A jak to bylo dál? To se dovíte, když se za námi vypravíte do kovárny v Těšanech, kde se stanete součástí pohádky. Zároveň se dovíte i to, co měli společného kováři a koláři, jak vzácné bylo železo, jak voní dřevo, k čemu je dobrý nebozez a mnoho dalšího… K vidění budou i ukázky práce kovářů a kolářů.

V Těšanech na vás čeká bohatý program, který je vhodný nejen pro děti. Určitě se u nás nebudete nudit. Budete se moci podívat pod ruce také kovářům a kolářům a popovídat si s nimi o jejich řemesle. Kováři Josef Urbánek a Petr Soudek přijedou z nedalekého Měnína a rozezvučí kovadlinu v naší unikátní dvouohnišťové výhni. Kolářská rodina – manželé Uherkovi do Těšan přijedou až z Bystrého u Poličky. Jako zástupci unikátního řemesla představí návštěvníkům základy tohoto řemesla. Jejich syn, Emil Uherka, je zástupcem již čtvrté generace kolářské rodiny. Je držitelem ocenění Nositel tradice lidových řemesel v oboru kolářství a Mistr řemesla Kraje Vysočina.

Těšíme se na vás! Program je vhodný pro rodiny s dětmi. Uvítáme i dospělé návštěvníky s chutí poznávat svět… Naše kovárna je místem, kde se dějí kouzelné věci. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit.

Kovárna bude otevřena od 10.00 do 17.00 hod.

Případné dotazy zodpoví Alena Najbertová: najbertova@tmbrno.cz, tel.: 541 421 442, 778 466 978

Doporučujeme návštěvníkům, aby sledovali aktuální informace k hygienické situaci v ČR a dbali pokynů pořadatelů v souvislosti s ochranou svého zdraví. Na místě bude zajištěna dezinfekce pro návštěvníky a dezinfekce kontaktních ploch.

Akce se uskutečňuje za finanční podpory Jihomoravského kraje

Ilustrační foto, ©TMB

Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/pribeh-o-zeleze-a-drevu-tesany-2020-07-11/