Optika a výpočetní technika – nové expozice

Od 14. září 2016 mohou návštěvníci Technického muzea v Brně vidět dvě nové expozice – jedna je věnována optice, druhá mapuje vývoj výpočetní techniky. Obě se nacházejí v nejnižším patře budovy.

Expozice Optika je členěna do tří částí: fotoaparáty, kinematografie a elektronová mikroskopie.
Úvodní část optiky dokumentuje na zhruba 80 fotoaparátech a jejich příslušenství jejich historický vývoj, přičemž nejstarší fotoaparáty spadají do přelomu 19. a 20. století. Nejzajímavějším exponátem je patrně sklopný fotografický přístroj na skleněné fotodesky 50 x 60cm, vyrobený firmou Fabrik Photographisher Apparate Langer & Comp. z Vídně, který používal profesor Karel Absolon.

Další část expozice návštěvníka seznámí s principem filmového záznamu a s historickým vývojem filmové techniky – snímacích kamer a filmových projektorů, a to v autentickém prostředí dobového biografu. Do expozice je také zakomponováno interaktivní pracoviště určené nejen dětem a mládeži, které umožňuje sestrojení a ukázku funkce pomůcek a principů snímání a promítání obrazu.

Expozici optiky uzavírá historický vývoj mikroskopů, z nichž nejstarší se datuje do 18. století. Na originálních předmětech je vysvětlený princip a funkce mikroskopu světelného a elektronového. Závěr celé expozice tak odkazuje na výzkum a výrobu elektronových mikroskopů, kterými proslulo právě město Brno. Navíc se elektronové mikroskopy vyráběly v podniku TESLA, tedy v budově, v níž se v současné době nachází  Technické muzeum v Brně. Vystavovaný elektronový litograf BS 600, který byl v tomto podlaží před lety vyroben, se nyní, posunut o pouhých pár metrů, stal součástí nové expozice.

Expozice Výpočetní technika představuje historický vývoj počítačové techniky – od abaku přes početní pomůcky, logaritmická pravítka a tabulky, klávesový sčítací stroj (z roku 1851), elektronické kalkulátory, analogové počítače až po samočinné počítače nulté až třetí generace. Návštěvníci se např. seznámí s děrnoštítkovou technikou, uvidí sálový počítač MINSK a mladší IBM, až dojdou k osobním počítačům. Na několika z nich si pak budou moci vyzkoušet či vzpomenout, jak se pracovalo s operačním systémem MS DOS, anebo si vyzkoušet ukázky her z 80. let minulého století. Pro vážnější zájemce bude k dispozici počítačový informační systém s velkým množstvím doplňujících detailních materiálů včetně výkladových multimediálních animací.

Rozhovor o nových expozicích odvysílaný v Magazínu Rádia Petrov 27. 10. 2016.

Fotografie ze slavnostního otevření expozic 13. 9. 2016