Noc vědců 2018
100 let české vědy
5. 10. 2018, 18.00–24.00

Výstavy a akce

100 let české vědy je tématem Noci vědců 2018. Po sedmé se Technické muzeum v Brně opět zapojí do této mezinárodní akce, která si klade za cíl popularizovat vědu a techniku.

Program

Z nabídky Technického muzea v Brně:

  • prohlídky vybraných expozic. V expozici Optiky, sekci elektronových mikroskopů se návštěvníci mohou setkat se zástupci firem Thermo Fisher Scientific (FEI) a TESCAN, dvou významných výrobců elektronových mikroskopů, a nejen se dozvědět více o těchto mikroskopech, ale také si je přímo vyzkoušet.
    Firma Thermo Fisher Scientific si do programu na Noci vědců přizvala ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky), které předvede působivou show na téma vakuum. Show bude probíhat přímo v expozici s elektronovými mikroskopy, a to každou půlhodinu v době od 19.00 do 22.00. A jakou spojitost má vakuum a elektronový mikroskop? Nechte si vše názorně ukázat divadlem ÚDiF a pak ověřit přímo u specialistů na elektronové mikroskopy. Zjistíte například, co takové vakuum udělá s vaším cukrovým indiánkem.
  • přiblížení činnosti Metodického centra konzervace TMB. Šíře záběru tohoto centra je rozmanitá. Jeho odborní pracovníci se věnují analýzám (z konkrétních případů např. analyzovali  pigmenty na husitské přilbě objevené v prostoru bitvy u Sudoměře; analyzovali chemické složení střepiny vyjmuté z lebky německého tankového esa Kurta Kniespela z  jara 1945), zjišťují složení  (např. chemické složení povrchové úpravy kožených tapet ze salónu Černínů v Hluboké nad Vltavou), provádějí  odborné posouzení  prací  (jako v případě posouzení ošetření  identifikačních známek z hrobů německých vojáků), provádějí konzervace a restaurování historických předmětů (např. zbraně, sošky, přílby, štíty…)
  • zábavné stanoviště ke 100. výročí republiky. Formou kvízů a různých doplňovaček si připomeneme jména slavných českých vědců, vynálezců i dalších osobností. Sami budete překvapeni, co všechno má původ v českých zemích.

Jako obvykle svůj program připraví i spolupracující organizace:

  • Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně pro vás chystá tato témata:
    • Historie materiálového výzkumu v českém leteckém průmyslu
    • Biomechanika v Brně
    • Dynamika a její využití
    • Mechatronické „hračky“
    • Hravé fyzikální pokusy
    • Jízda studentskou formulí
    • Historie 3D tisku
    • Pneumobil, experimentální vozítko
    • Typologicky optimalizovaná těhlice
    • Regulace ventilačních turbín
    • Virtuální realita
  • Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně – studenti a pedagogové Ústavu experimentální tvorby FA VUT představí své vize prostřednictvím modelů, videoklipů a projektů

Hyperloop station

autoři: Kristýna Uhrová,
spolupráce: Martin Dlabaja
vedoucí práce: Jiří Vítek

Je rok 2047. Mrakodrap ze dřeva tvoří dopravní uzel na jihu Brna. Vysokorychlostní vlaky z Německa, Rakouska a Slovenska se zde kříží s novým hyperloopem Elona Muska spojujícím Prahu – Brno – Bratislavu – Vídeň. Městské okružní vlaky spojují mezi sebou tři brněnská nádraží – Dolní nádraží, Heršpické a Hlavní.

Stále přibývá nároků na zvyšování rychlosti a kapacity veřejné dopravy, ale používáme pro ni více jak sto let staré koncepty, bez radikálnější změny. Hyperloop je spojením letecké a železniční dopravy, který by umožnil cestovat z Prahy do Brna za 20 min. Takovéto zkrácení vzdáleností by umožnilo cirkulaci nejen pasažérů, ale například i čerstvého jídla a zdravotnického zásobování.

Systém je založený na pohybu přetlakových kapsulí potrubím. Díky uzavřenému systému je možné dosáhnout vyšších rychlostí a bezpečnosti. Je to nová otevřená technologie, kterou rozvíjí několik firem na světě a vzniká tak více variací a možností funkčnosti. Každoročně se také pořádá soutěž Hyperloop Pod Competition, kde soupeří různé světové týmy se svými prototypy Hyperloopu o nejrychlejší model.

  • Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity
  • Střední průmyslová škola chemická Brno
  • Eurocentrum Brno a Europe Direct Brno

Populárně-naučné přednášky odborných a vědeckých pracovníků:

20.00 „Viktor Kaplan a jeho turbína“ – doc. Pavel Rudolf, Energetický ústav FSI VUT

Viktor Kaplan je nejznámějším a nejvýznamnějším vynálezcem spojeným s Brnem. V Brně se ani nenarodil, ani nezemřel, ale strávil zde podstatnou část svého pracovního života a vytvořil zde svůj hlavní vynález – rychloběžnou vodní turbínu nesoucí jeho jméno.

21.00 „Jak pracují přejezdy“ – Bc. Jiří Pavlas

Historie, současnost i budoucnost přejezdů. Jaká jsou řešení nehodovosti na železničních přejezdech, tramvajové přejezdy a zajímavosti.

Vstup na Noc vědců v TMB je ZDARMA.

Kompletní program celorepublikové Noci vědců 2018

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/noc-vedcu-2018/